Lovenqe kontribucie

Načúvacie aparáty a kompenzačné pomôcky pre osoby so stratou sluchu

 

Zoznam kompenzačných príspevok pre osoby so zdravotným postihnutím:

  • peňažný príspevok na osobnú asistenciu,
  • peňažný príspevok na kúpu, výcvik používania a úpravu pomôcky,
  • peňažný príspevok na opravu pomôcky,
  • peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia,
  • peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla,
  • peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla,
  • peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže,
  • peňažný príspevok na prepravu,
  • peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov,
  • peňažný príspevok na opatrovanie

 

Viac informácií nájdete na stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

POSTUP PRI VYBAVOVANÍ

Kompenzácia sociálnych dôsledkov ŤZP je zmiernenie alebo prekonanie sociálneho dôsledku ťažkého zdravotného postihnutia (ďalej len ŤZP) poskytovaním peňažných príspevkov na kompenzáciu podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu.

Nie je daná spodná hranica veku, kedy môže byť dieťa posúdené ako osoba s ŤZP. Obmedzenie vekom je len pri príspevku na opatrovanie, o ktoré je možné požiadať až od 6. roku dieťaťa.

NA KOMPENZAČNÝ PRÍSPEVOK NEVZNIKÁ NÁROK AUTOMATICKY.

Vždy sa individuálne posudzujú konkrétne zdravotný stav, sociálne dôsledky ŤZP a tiež aj majetkové pomery. Sociálne dôsledky ŤZP sa posudzujú ako znevýhodnenie v porovnaní s osobou bez postihnutia rovnakého veku a za rovnakých podmienok, ktoré nie je osoba s TŽP schopná prekonať sama. Napr. ak 6-ročné dieťa nedokáže rozprávať, je znevýhodnené v porovnaní s dieťaťom bez postihnutia.

Ak je dieťa so zdravotným znevýhodnením umiestnené v centre pre deti a rodiny(detské domovy), na základe zákona č. 376/2022 Z. z. a novely zákona o kompenzáciách č. 447/2008 Z. z. môže centrum požiadať v mene dieťaťa so zdravotným znevýhodnením o vyhotovenie parkovacieho preukazu a o priznanie príspevku na osobnú asistenciu ale napr. aj o poskytnutie peňažného príspevku na kúpu pomôcky.

Pred podaním žiadosti o poskytnutie peňažného príspevku na kompenzáciu odporúčame poradiť sa na konkrétnom oddelení peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP a posudkových činností na ÚPSVaR v mieste trvalého bydliska žiadateľa.

Kontakty ÚPSVaR podľa kraja

Na predbežnú informáciu, na aké kompenzačné príspevky môžete mať nárok si musíte vyhľadať v tabuľke prílohy č. 3 k zákonu č. 447/2008 Z.z.

Príkladová situácia:

Ak Vám lekár príslušný v odbore Foniatria stanovil diagnózu obojstrannej praktickej hluchoty s narušením komunikačných schopností a Vaša strata sluchu je stanovená podľa Fowlera 55-100%, Váš druh zdravotného postihnutia bude posudzovaný podľa prílohy č. 3, oddiel VII. „Poškodenie ORL orgánov (sluchový, rovnovážny orgán, dýchacie a hltacie orgány) a ďalšie ORL postihnutia“. Miera funkčnej poruchy uvedených zdravotných postihnutí podľa oddielu VII. sa určí podľa miery zníženia sluchu (CSS podľa Fowlera vyjadrená v percentách), poruchy reči, následkom poškodenia sluchu, hučania v ušiach, bolesti v ušiach, poruchy rovnováhy, závratov, sociálnej adaptability a obmedzenia komunikačných schopností. Kvantitatívna strata sluchu sa hodnotí bez použitia pomôcky (načúvací prístroj).

Podľa uvedenej príkladovej situácie Vám vzniká nárok na kúpu pomôcky (načúvací prístroj, budíky, vibračné hodinky apod.), prípadne iný peňažný príspevok.

PODANIE ŽIADOSTI

Žiadosť sa podáva na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu žiadateľa spolu s aktuálnymi lekárskymi nálezmi od všeobecného lekára (tlačivo) a odborné lekárske nálezy (nie staršie ako 6 mesiacov), ktoré v súvislosti so ZZ žiadateľ navštevuje. K žiadosti je potrebné doložiť potvrdenie o podaní daňového priznania alebo potvrdenie o príjme osôb žijúcich v domácnosti s ŤZP za predchádzajúci rok, v ktorom je podávaná žiadosť (za príjem sa na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu nepovažujú príjmy podľa§ 18 ods. 3) a čestné vyhlásenie na osobitnom tlačive, že hodnota majetku, ktorý vlastní, je nižšia ako 50.000 €.

Posudkový lekár z ÚPSVaR, obvykle bez prítomnosti žiadateľa (dieťa), preskúma lekárske nálezy priložené k žiadosti a zhodnotí, či ide o fyzickú osobu s ŤZP (ak je miera funkčnej poruchy najmenej 50 %). Navrhne termín opätovného posúdenia zdravotného stavu a závery k jednotlivým druhom odkázanosti.

  1. Vyplnenie žiadosti o poskytnutie peňažného príspevku na kompenzáciu – žiadateľ vyplní.
  2. Vyplnenie lekárskeho nálezu k posúdenie kompenzácie – všeobecný lekár vyplní.
  3. Vyhlásenie o majetku na účely poskytovania kompenzácie  – vyplní a podpíše žiadateľ pred notárom alebo matričným úradom.

 

Sociálny pracovník ÚPSVaR následne posúdi celkovú sociálnu situáciu žiadateľa (pri dieťati sa posudzuje celá rodina), jeho individuálne predpoklady, rodinné prostredie a prostredie, ktoré ovplyvňuje jeho začlenenie do spoločnosti. Ďalej posúdi všetky druhy odkázanosti podľa § 14; (na účely parkovacieho preukazu sa posudzuje len oblasť mobility a orientácie), navrhne kompenzácie v jednotlivých oblastiach (podľa § 6 – 10).

Na základe záverov z lekárskej a sociálnej posudkovej činnosti úrad vypracuje komplexný posudok na účely kompenzácie, ktorý je podkladom pre rozhodnutie o vyhovení/nevyhovení žiadosti a o priznaní/nepriznaní peňažného príspevku (§ 19). Celé konanie by nemalo trvať viac ako 90 dní. Ak s rozhodnutím nesúhlasíte, môžete sa proti nemu odvolať v lehote 15 dní od jeho doručenia.

DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA  Súčasťou rozhodovacej činnosti je aj zisťovanie príjmu a majetku osoby s ŤZP, k čomu sa pripočítavajú aj príjmy spoločne posudzovaných osôb (rodičia) žijúcich v spoločnej domácnosti (napr. v rodine s jedným ŤZP dieťaťom a súrodencom sa sčítajú priemerný mesačný príjem rodičov / 4 = výška príjmu na 1 osobu. Pri určitej výške príjmu u ŤZP sa peňažné príspevky na kompenzáciu neposkytnú vôbec alebo sa poskytnú v nižšej sume. V komplexnom posudku môžu byť navrhnuté všetky formy kompenzácie, o ktoré klient žiada, ale rozhodnutie môže byť zamietavé z dôvodu vysokého príjmu. Pri rôznych kompenzáciách je v zákone určené o koľko násobok táto suma nesmie presiahnuť životné minimum (ďalej len ŽM), aby bola poskytnutá kompenzácia. Na základe rozdielu sa určí percentuálne výška peňažného príspevku na tú – ktorú kompenzáciu.

Ak je hodnota majetku osoby s ŤZP (rodiny) vyššia ako 50.000€ peňažné príspevky nie je možné poskytnúť. Do tejto sumy sa nezapočítava hodnota nehnuteľnosti, ktorú užíva na trvalé bývanie, jedno osobné motorové vozidlo a ďalší majetok podľa § 18 ods. 3. Ak s rozhodnutím nesúhlasíte, môžete sa proti nemu odvolať v lehote 15 dní od jeho doručenia. Pomôcť Vám môžu vzory odvolaní, ktoré sme pre Vás pripravili podľa súčasných kritérií (pozri nižšie).

ODVOLANIE

V komunikácii s úradmi či inštitúciami je dôležité dodržiavať zákonom stanovené pravidlá. Nezabúdajte, že o všetko musíte požiadať písomnou formou. Preto sme Vám pridali vzorové dokumenty žiadostí a odvolaní, naformulované právnikom špecializujúceho na právo sociálneho zabezpečenia, ktoré si môžete stiahnuť.

VZORY ODVOLANIA

Písomnú žiadosť doručte osobne alebo poštou, ako doporučenú zásielku (aby ste vedeli zdokladovať, že ste svoju žiadosť doručili). Ak budete žiadosť doručovať osobne, z podpísanej žiadosti si urobte kópiu, na ktorú si dáte potvrdiť prevzatie žiadosti s vyznačením dátumu, kedy bola žiadosť prevzatá s podpisom osoby, ktorá žiadosť prevzala.

V rozhodnutí musí inštitúcia uviesť podľa akého ustanovenia (paragrafu), akého zákona rozhodla a svoje rozhodnutie musí odôvodniť. Na konci rozhodnutia musí byť „Poučenie“, z ktorého sa dozviete, či sa proti rozhodnutiu môžete odvolať a v akej lehote odvolanie podať. Ak Poučenie v rozhodnutí chýba alebo je nesprávne, máte právo odvolať sa v predĺženej lehote troch mesiacov odo dňa, kedy vám bolo rozhodnutie doručené.

Odvolanie proti rozhodnutiu sa podáva do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Lehota začína plynúť nasledujúci deň po doručení, napr. ak zákonný zástupca prevzal rozhodnutie vo štvrtok, lehota začne plynúť v piatok. Pokiaľ posledný (15.) deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, tak lehota sa končí v najbližší pracovný deň. Lehota je dodržaná, ak sa najneskôr v posledný deň lehoty odvolanie preukázateľne odošle poštou alebo odovzdá priamo inštitúcii.