Občianske združenie SVET TICHA – (Občianske združenie sociálnej integrácie zdravotne znevýhodnených občanov a marginalizovaných skupín) vzniklo v roku 2019 na návrh podľa zákona č. 83/1990 Zb. O združovaní občanov v znení neskorších predpisov.
Našou hlavnou misiou je predovšetkým riešenie problémov, ktoré súvisia s chudobou a s problematikou marginalizovaných rómskych komunít. O napĺňaní svojej misie sa snažíme najmä prostredníctvom realizácie komplexných programov, ktoré sú zamerané na rôzne cieľové skupiny a na rôzne oblasti, od bývania, cez vzdelávanie, zamestnanosť, až po podporu participácie a integrácie. Pri svojich činnostiach kombinujeme priamu prácu s klientmi v konkrétnych lokalitách so súčasnou snahou o ovplyvňovanie verejných politík a celkovej zmeny prostredia pre sociálne začleňovanie. Sú to však postrehy z našich skúseností, nakoľko sme nepočujúci a posunkujúci, a to nás viedlo aj k založeniu organizácie na pomoc sluchovo postihnutým osobám.
Pôsobíme v lokalitách, kde je registrovaný väčší počet nepočujúcich klientov – detí aj dospelých. Všimli sme si, že tieto rodiny žijú relatívne izolovane aj v rámci svojich komunít a do aktivít, ktoré organizujeme my, alebo iné lokálne pôsobiace subjekty, sa zapájajú iba minimálne. Adolescenti, deti, ich rodičia, ani dospelí jedinci s poruchami sluchu nevedia používať posunkový jazyk a komunikujú iba na základe vlastného jazyka, ktorý sa naučia vo vnútri nukleárnej rodiny. Táto situácia predstavuje z hľadiska deklarovaných ľudských práv a slobôd závažnú situáciu, kde okrem obmedzenia práva na prístup k informáciám, jazyka dochádza i k obmedzeniu rovnakého zaobchádzania pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Nepočujúcim patrí svet, v ktorom nepočuť hlas, svet ticha a myšlienok. Nepočujú štebot vtákov, padanie dažďa, veselý krik detí, hlas svojich synov… Žijú vo vnútornom svete, o ktorom nemajú zdraví jedinci ani potuchy.
Ďalším prelom v rámci nášho pôsobenia nastal pri zaznamenávaní, že sa k sluchovému postihnutiu pridružujú aj iné druhy postihnutia, najmä mentálne, pričom vzhľadom k vysokej úrovni sociálneho znevýhodnenia marginalizovaných rómskych komunít sa schopnosti detí s poruchami sluchu rozvíjajú iba minimálne, čo pre nich často znamená celoživotnú izoláciu a ekonomickú a sociálnu závislosť.
Naša organizácia v zmysle stanov poskytuje:
- Právne poradenstvo
- Kurzy posunkového jazyka
- Podpora vzdelávania a školenia
- Odborné poradenstvo v oblasti sociálnych služieb pre zdravotne znevýhodnené a marginalizované skupiny
- Sprostredkovanie prekladateľských a tlmočníckych služieb
- Osvetovú činnosť zameranú na potreby znevýhodnených osôb (nepočujúcich).
- Pracovné a finančné poradenstvo