V dňoch 17. – 20. marca 2024 sme boli súčasťou centrálneho tréningu v Európskom centre mládeže v Budapešti, ktorý sa konal pod záštitou Minority Rights Group. Našu organizáciu SVET TICHA zastupoval zakladateľ združenia PhDr. Mgr. Tomáš Dunko, Ph.D., spolu s ďalšími organizáciami z rôznych krajín – Litvy, Rumunska, Maďarska, Poľska, Kazachstanu, Bulharska a Chorvátska.
Cieľom stretnutia bola výmena skúseností organizácií v rámci projektového zámeru v oblasti boja proti diskriminácii. Spolu s účastníkmi zo Slovenska a so zástupcami iných krajín, sme sa zhodli na tom, že problematika diskriminácie predstavuje tému, ktorá si pre svoju závažnosť zasluhuje náležitú a systematickú pozornosť. Platí, že napriek zahrnutiu ustanovení deklarujúc princíp rovnosti a zákazu diskriminácie v mnohých štátoch je ralita často iná. V spoločnosti sa mnohkrát stretávame s jednaním, ktoré určitým ľudom v porovnaní s ostatnými, bráni plnohodnotne žiť život podľa ich vlastných predstáv.Vedie k obmedzovaniu týchto jednotlivcov na ich právach v rôznych sférach života. Spomínané jednanie je väčšinou podmienené iracionálnymi dôvodmi a veľmi často sa týka vlastností alebo daností, za ktoré dotknutí jedinci sami nemôžu. Preniká do najcitlivejších osobných sfér jednotlivca a nezriedka narušuje jeho ľudskú dôstojnosť, a preto je nutné hľadať riešenia a spôsob, ako existenciu diskriminácie možno čo najviac a čo najefektívnejšie eliminovať.
Autoritou celej diskusie a pre nás aj veľkou poctou, inšpiráciou bola významná bojovníčka za ľudské práva z Írska a predsedníčka Výboru OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie (CERD) Anastasia Crickley. Zároveň je spoluzakladateľka organizácie Pavee Point (National Travellers Centre), kde sa dlhodobo venuje tradičnej putovnej etnickej skupine írskych Rómov označovaných ako Travelleri. Počas diskusie zdôraznila dôležitú úlohu úzkej spolupráce medzi jednotlivými organizáciami z rôznych krajín v týchto nepokojných časoch, keďže sociálny dialóg je čoraz viac pod tlakom a mier, demokracia sú ohrozené v rôznych krajinách na celom svete, pričom poukázala na príklady diskriminačných postojov majority voči írskym travellerom. Jej životné skúsenosti sú nevyčerpateľným zdrojom poznania a inšpirácie.
Uvedomujeme si, že terajší čas je veľmi rozpačitý. Každý z nás prežíva určité diskriminačné faktory, cítime sa byť osamelí. Nevieme si dať rady, nevieme ako postupovať v prípade dožadovania sa spravodlivosti. Našťastie vďaka centrálnemu tréningu a výmene názorov riešenie máme pod nosom, len ho nevidíme, alebo nechceme vidieť, alebo nám nevyhovuje vidieť ho. Ako to už vo zvyku býva, pod lampou je najväčšia tma. Sme pod lampou a lampou sú základy Európy a základné ideové hodnoty. Takým základom je SOLIDARITA. Práve vďaka súdržnosti, solidarite, konsonancie, ktorá panovala medzi jednotlivými členmi organizácií, sme rozhodnutí a motivovaní sa dopracovať k stanovenému cieľu v oblasti boja proti diskriminácii, rasizmu jednotlivcov na báze zdravotného postihnutia, etnickej a rasovej stigmy, resp. boja za občiansku rovnosť.